Na rynku dostępne są różne rozwiązania, jeśli chodzi o zwiększenie kubatury magazynu. Do podwojenia ilości miejsca na towary wykorzystuje się z reguły antresole magazynowe, regały półkowe i regały na towary drobnicowe. Zobacz, jak dzięki takim rozwiązaniom zyskać dwa lub trzy razy więcej miejsca do przechowywania załadunku w magazynie.
Obecnie na rynku znajdziesz kilka rozwiązań, które ułatwią Ci zarządzanie przestrzenią w magazynie, jak i przepływem towarów. Regały do załadunku dzielą się na regały do załadunku ciężkiego i lekkiego.
Akcesoria tego typu dostępne są na zamówienie w specjalistycznych sklepach. Możesz samodzielnie wymierzyć powierzchnię hali lub magazynu i zamówić odpowiednie regały.
Jednak w firmie specjalizującej się w produkcji antresol i regałów półkowych, zamówisz dodatkowo usługę projektu magazynu dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Projekt taki jest korzystniejszy od zamówienia pojedynczych regałów, ponieważ uwzględnia praktycznie wszystkie systemy magazynowe i łączy je ze sobą w jeden regał.
Zobacz, jakich regałów możesz użyć w swoim magazynie, aby zwiększyć jego kubaturę:
Regały takie używa się w dużych halach produkcyjnych i w magazynach dostosowanych do składowania towarów ciężkich na paletach. Regały paletowe to konstrukcje dwu i trzypiętrowe, na których ułożysz palety o wadze kilku ton. Regały wykonane są z certyfikowanej stali, zwykle mają także gwarancję jakości do kilku lat.
Tego typu regały przystosowane są do składowania towarów lekkich. Regały półkowe wykorzystywane są w halach sklepów internetowych i hurtowni. Zwykle wykonane są z aluminium, drewna lub stali.
Regały dostosowane do towarów lekkich, o ruchomej konstrukcji nośnej. Regały modułowe używane są w bibliotekach, hurtowniach, czy w archiwach. Regały modułowe cenione są za kompaktowe właściwości. Rozkładasz je i zamykasz, przesuwasz, według potrzeb, dzięki temu masz łatwy dostęp do towaru.
Takie konstrukcje pełnią funkcję dodatkowych pięter. Na antresolach i podestach ustawisz regały półkowe lub paletowe. Mogą także służyć jako piętro przystosowane na biuro lub dodatkowy magazyn.
Poniżej dowiesz się, jakich konkretnie regałów użyć do powiększenia przestrzeni magazynowej przy składowaniu towarów lekkich lub ciężkich.
Towary ciężkie składowane na paletach, w skrzyniach i w kontenerach, potrzebują lepszych warunków konstrukcyjnych ze względu na swoją wagę.
Jeśli składujesz elementy zamienne do maszyn, materiały budowlane lub części stalowe, to chcąc zwiększyć ilość miejsca w magazynie, powinieneś zdecydować się na wytrzymałe regały paletowe z atestem, wykonane ze stali.
Jak dobrać odpowiedni regał magazynowy do rodzaju składowanego towaru i jego wagi? Każda konstrukcja nośna wyposażona jest w specyfikację techniczną, z której dowiesz się, jakie maksymalne obciążenia uniesie.
Warto wiedzieć, że tego typu regały powinny być regularnie przeglądane przez wyspecjalizowanego fachowca, pod kątem stanu technicznego. Inspekcji technicznej warto dokonać przynajmniej raz w roku.
Przy wyborze regałów do składowania drobnych towarów masz nieco więcej możliwości. Regały takie mogą być zbudowane wyłącznie z lekkich półek lub posiadać wbudowane skrzynie i inne elementy na akcesoria.
W zależności od rodzaju wykonywanej przez Ciebie działalności w magazynie możesz ustawić jeden rząd półek do wysokości 3 metrów. Natomiast specjalistyczne konstrukcje tego typu, mogą posiadać podesty, alejki, czy drabinki użytkowe nawet do 3 pięter wzwyż.
Regały półkowe wykonane są z lekkiego stopu aluminium lub stali ocynkowanej. Mogą to być konstrukcje ustawione do siebie plecami lub stanowić przesuwną ścianę.
Zarządzanie magazynem jest nieco bardziej skomplikowane niż samo ustawienie regałów. Do prawidłowej pracy magazynu potrzeba jeszcze strategii kontroli i przepływu towarów. Dopiero tak uporządkowany magazyn, będzie działał sprawnie.
Poniżej zobaczysz, co warto poprawić w procesie zarządzania magazynem, a co często jest nie do końca dopracowane zwłaszcza wśród młodych firm.
Jeśli zorganizowałeś już dodatkowe miejsce na towary w postaci półek i regałów, to poświęć uwagę na szczegółowe oznakowanie produktów.
Wyznacz sekcje na dany asortyment lub jeśli przechowujesz towar dla klientów zewnętrznych, to po prostu podziel halę na sektory i uporządkuj je chronologicznie.
Skorzystaj z najprostszego systemu CRM lub arkusza kalkulacyjnego, aby stworzyć oznakowaną bazę swoich ładunków. W ten sposób będziesz miał pełną kontrolę nad magazynem, a w razie potrzeby wykonasz szybką inwentaryzację.
W razie potrzeby w kilka sekund zidentyfikujesz towar i jego lokalizację, dzięki czemu zwiększysz efektywność pracy. Dokładna baza danych sprawi też, że nigdy nie zabraknie Ci potrzebnych materiałów, przez co optymalnie zarządzisz zapasami dla swojej firmy.
Jeśli masz pytania dotyczące wynajmu magazynu, budowy hal i magazynów, to skontaktuj się z naszą firmą. Opowiedz nam o swoich potrzebach i planach. Chętnie pomożemy.