Wraz z dynamicznym rozwojem handlu online, dla sklepów i firm sprzedających swoje produkty za pośrednictwem Internetu istotną kwestią stało się magazynowanie. Magazyn e-commerce musi spełniać kilka kluczowych kryteriów by stanowić element skutecznego zarządzania łańcuchem dostaw. Na co warto zwrócić uwagę przy wynajmie albo budowie hal magazynowych?
Wielkopowierzchniowe strefy magazynowe powstają już w każdej części Polski. Według raportu “Magazyny w Polsce 2021” przygotowanego przez firmę doradczą Cresa, w 2020 roku najwięcej powierzchni magazynowej w Polsce znajdowało się w województwie mazowieckim. W okolicach Warszawy i całym regionie na moment badania działało około 6,2 mln m2 powierzchni magazynowej! Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: dolnośląskie z 4,8 mln m2 i śląskie z 4,3 mln m2. Od tamtego czasu powierzchnia przeznaczona do składowania towarów w całym kraju się zwiększyła – codziennie powstają nowe hale, a potrzeby przedsiębiorców na magazyny e-commerce towaru wciąż rosną.
Firma, którą interesuje magazyn e-commerce nie zawsze musi być zainteresowana wyłącznie powierzchnią magazynową. Rośnie zapotrzebowanie na budowę hal produkcyjnych dostosowanych indywidualnie do profilu działalności przedsiębiorcy. Dobrze zaprojektowana hala może też spełniać inne funkcje niż składowanie towaru. Budowa hal przemysłowych to odpowiedź na potrzeby firm planujących np. otworzenie myjni samochodowej czy warsztatu.
W Polsce wiele branż zależy od sezonowości. Potrzeby na magazynowanie zmieniają się wraz z porami roku, ale nie tylko. Właściciele firm podejmują decyzje optymalizujące koszty, które często wypływają na zapotrzebowanie na metry kwadratowe powierzchni magazynowej. Własny magazyn e-commerce to nie zawsze idealny pomysł. W sytuacjach kiedy przedsiębiorca nie chce inwestować we własną halę magazynową, może ją wynająć. Wynajem hal magazynowych łączy zalety ich posiadania z elastycznością inwestowania nadwyżek finansowych w inne cele.
Posiadanie własnej hali magazynowej niewątpliwie pozwala już na etapie projektu na dostosowanie jej do indywidualnych profilu działalności firmy. Inaczej przecież przechowuje się ubrania, inaczej żywność, a jeszcze inaczej artykuły drogeryjne. To przedsiębiorca najlepiej zna swoje potrzeby dotyczące temperatury i wilgotności powietrza, bezpieczeństwa itd. Ponadto, własna hala magazynowa to całkowita kontrola nad jej dostępnością. Pracownicy mogą w niej przebywać o dowolnej porze dnia i nocy, co może być utrudnione, gdy korzysta się ze wspólnych powierzchni magazynowych. Inne zalety budowy własnego magazynu e-commerce to:
Wynajem hal magazynowych pozwala rozpocząć prowadzenie działalności bez czekania na pozwolenia na budowę, ukończenie jej i pozostałe formalności. Firma może rozpocząć obsługiwanie klientów nie inwestując środków tak dużych jak przy budowie własnego magazynu, przeznaczając nadwyżki finansowe na rozwijanie biznesu. Przedsiębiorca może też w takiej sytuacji nie zajmować się zagadnieniami związanymi z kosztami utrzymania nieruchomości, remontów, eksploatacją instalacji, problemami technicznymi, odpowiedzialnością za ogólny stan techniczny budynku, etc. Firma może też łatwo zmienić lokalizację i po prostu przenieść swój towar do innego magazynu e-commerce lub zamknąć działalność. To właśnie brak konieczności dużej wysokiej inwestycji na początku działalności oraz zapewnienie sobie spokoju wynikającego z braku długoterminowych zobowiązań, jak np. zaciągnięty na budowę kredyt sprawia, że wynajem hal i magazynów to rozwijający się trend w Polsce.
Halę magazynową można więc wybudować od podstaw, kupić albo wynająć. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Dokonując wyboru między tymi opcjami, warto poradzić się profesjonalistów. Zawsze może okazać się, że pierwotny pomysł, jakikolwiek by był, może zostać korzystnie zmodyfikowany. Warto pamiętać, że Polska stanowi jeden z największych rynków magazynowych w Unii Europejskiej i notuje dynamiczny rozwój w sektorze logistyki i magazynowania.